Access Banner

Fidelity Banner Advert

Wizkid, Three Nigerian Stars Bag 2022 NAACP Award Nominations

0

Wizkid, Three Nigerian Stars Bag 2022 NAACP Award NominationsNigerian music stars, Wizkid, Fireboy, Tiwa Savage, Omah Lay and Ghanaian singer Kidi, have been nominated for NAACP Image Awards in the Outstanding International Song category.

NAACP Image Awards is organised by the National Association for Advancement of Coloured People.

Wizkid was nominated for his “Essence”, featuring Tems and Justin Bieber, while Fireboy DML got the nomination from his hit song, “Peru”.

Tiwa Savage’s “Somebody’s Son”, featuring Brandy, gained her nomination, while Kidi and Omah Lay received nominations for their song, “Touch it”, and “Understand” respectively.

The 53rd NAACP Image Awards celebrate outstanding achievements and performances of people of colour across more than 80 competitive categories from film, television; plus streaming, music, literature, and podcasts.

2022 NAACP Image Awards were announced Tuesday in a virtual event on NAACP’s Instagram channel, hosted by actress Kyla Pratt, Black-ish actor, Marcus Scribner, and singer Tinashe.

The winners will be announced during the two-hour live television special, which will be hosted by seven-time NAACP Image Awards winner, Anthony Anderson, airing on Saturday, February 26, 2022.

Netflix leads nominations across motion picture and television plus streaming categories while “Insecure” received the most nominations in the television plus streaming categories.

A full list of this year’s nominees follows.

ENTERTAINER OF THE YEAR NOMINEES

Jennifer Hudson
Lil Nas X
Megan Thee Stallion
Regina King
Tiffany Haddish

Motion Picture Categories

Outstanding Motion Picture
Judas and the Black Messiah (Warner Bros. Pictures)
King Richard (Warner Bros. Pictures)
Respect (Metro Goldwyn Mayer Pictures/United Artists Releasing)
The Harder They Fall (Netflix)
The United States vs. Billie Holiday (Hulu Original / New Slate Ventures / Lee Daniels Entertainment / Roth-Krischenbaum Films)

Outstanding Actor in a Motion Picture
Denzel Washington – The Tragedy of Macbeth (Apple TV+ / A24)
Jonathan Majors – The Harder They Fall (Netflix)
LaKeith Stanfield – Judas and the Black Messiah (Warner Bros. Pictures)
Mahershala Ali – Swan Song (Apple TV+)
Will Smith – King Richard (Warner Bros. Pictures)

Outstanding Actress in a Motion Picture
Andra Day – The United States vs. Billie Holiday (Hulu Original / New Slate Ventures / Lee Daniels Entertainment / Roth-Krischenbaum Films)
Halle Berry – Bruised (Netflix)
Jennifer Hudson – Respect (Metro Goldwyn Mayer Pictures/United Artists Releasing)
Tessa Thompson – Passing (Netflix)
Zendaya – Malcolm & Marie (Netflix)

Outstanding Supporting Actor in a Motion Picture
Algee Smith – Judas and the Black Messiah (Warner Bros. Pictures)
Daniel Kaluuya – Judas and the Black Messiah (Warner Bros. Pictures)
Delroy Lindo – The Harder They Fall (Netflix)
Idris Elba – The Harder They Fall (Netflix)
LaKeith Stanfield – The Harder They Fall (Netflix)

Outstanding Supporting Actress in a Motion Picture
Aunjanue Ellis – King Richard (Warner Bros. Pictures)
Audra McDonald – Respect (Metro Goldwyn Mayer Pictures/United Artists Releasing)
Danielle Deadwyler – The Harder They Fall (Netflix)
Dominique Fishback – Judas and the Black Messiah (Warner Bros. Pictures)
Regina King – The Harder They Fall (Netflix)

Outstanding Independent Motion Picture
American Skin (Vertical Entertainment)
Bruised (Netflix)
CODA (Apple TV+)
Test Pattern (Kino Lorber)
The Killing of Kenneth Chamberlain (RedBird Entertainment)

Outstanding International Motion Picture
7 Prisoners (Netflix)
African America (Netflix)
Eyimofe (This Is My Desire) (Janus Films)
Flee (Neon / Participant)
The Gravedigger’s Wife (Orange Studio)

Outstanding Breakthrough Performance in a Motion Picture
Ariana DeBose – West Side Story (20th Century Studios)
Danny Boyd, Jr. – Bruised (Netflix)
Jalon Christian – A Journal For Jordan (Columbia Pictures)
Lonnie Chavis – The Water Man (RLJE Films)
Sheila Atim – Bruised (Netflix)

Outstanding Ensemble Cast in a Motion Picture
Coming 2 America (Paramount Releasing/Amazon Studios)
Judas and the Black Messiah (Warner Bros. Pictures)
King Richard (Warner Bros. Pictures)
Respect (Metro Goldwyn Mayer Pictures/United Artists Releasing)
The Harder They Fall (Netflix)

Outstanding Animated Motion Picture
Encanto (Walt Disney Studios)
Luca (Walt Disney Studios)
Raya and the Last Dragon (Walt Disney Studios)
Sing 2 (Universal Pictures)
Vivo (Netflix)

Outstanding Character Voice-Over Performance – Motion Picture
Andre Braugher – Spirit Untamed (Universal Pictures)
Awkwafina – Raya and the Last Dragon (Walt Disney Studios)
Brian Tyree Henry – Vivo (Netflix)
Eric André – Sing 2 (Universal Pictures)
Letitia Wright – Sing 2 (Universal Pictures)

Outstanding Short-Form (Live Action)
Aurinko in Adagio (Universal Pictures)
Blackout (Netflix)
The Ice Cream Stop (Walt Disney Studios)
These Final Hours (Universal Pictures)
When The Sun Sets (Lakutshon’ Ilanga) (Universal Pictures)

Outstanding Short-Form (Animated)
Blush (Apple TV+)
Robin Robin (Netflix)
She Dreams at Sunrise (Tribeca Studios, Procter & Gamble)
Twenty Something (Pixar Animation Studios)
Us Again (Walt Disney Animation Studios)

Outstanding Breakthrough Creative (Motion Picture)
Ahmir “Questlove” Thompson – Summer Of Soul (…Or, When The Revolution Could Not Be Televised) (Searchlight Pictures, Onyx Collective, Hulu)
Jamila Wignot – Ailey (Neon)
Jeymes Samuel – The Harder They Fall (Netflix)
Liesl Tommy – Respect (Metro Goldwyn Mayer Pictures/United Artists Releasing)
Rebecca Hall – Passing (Netflix)

TELEVISION + STREAMING CATEGORIES

Outstanding Comedy Series
Black-ish (ABC)
Harlem (Amazon Studios)
Insecure (HBO)
Run the World (Starz)
The Upshaws (Netflix)

Outstanding Actor in a Comedy Series
Anthony Anderson – Black-ish (ABC)
Cedric the Entertainer – The Neighborhood (CBS)
Don Cheadle – Black Monday (Showtime)
Elisha ‘EJ’ Williams – The Wonder Years (ABC)
Jay Ellis – Insecure (HBO)

Outstanding Actress in a Comedy Series
Issa Rae – Insecure (HBO)
Loretta Devine – Family Reunion (Netflix)
Regina Hall – Black Monday (Showtime)
Tracee Ellis Ross – Black-ish (ABC)
Yvonne Orji – Insecure (HBO)

Outstanding Supporting Actor in a Comedy Series
Andre Braugher – Brooklyn Nine-Nine (NBC)
Deon Cole – Black-ish (ABC)
Kenan Thompson – Saturday Night Live (NBC)
Kendrick Sampson – Insecure (HBO)
Laurence Fishburne – Black-ish (ABC)

Outstanding Supporting Actress in a Comedy Series
Amanda Seales – Insecure (HBO)
Jenifer Lewis – Black-ish (ABC)
Marsai Martin – Black-ish (ABC)
Natasha Rothwell – Insecure (HBO)
Wanda Sykes – The Upshaws (Netflix)

Outstanding Drama Series
9-1-1 (FOX)
All American (The CW)
Godfather of Harlem (EPIX)
Pose (FX Network)
Queen Sugar (OWN: Oprah Winfrey Network)

Outstanding Actor in a Drama Series
Billy Porter – Pose (FX Network)
Damson Idris – Snowfall (FX Network)
Forest Whitaker – Godfather of Harlem (EPIX)
Kofi Siriboe – Queen Sugar (OWN: Oprah Winfrey Network)
Sterling K. Brown – This Is Us (NBC)

Outstanding Actress in a Drama Series
Angela Bassett – 9-1-1 (FOX)
Dawn-Lyen Gardner – Queen Sugar (OWN: Oprah Winfrey Network)
Octavia Spencer – Truth Be Told (Apple TV+)
Queen Latifah – The Equalizer (CBS)
Rutina Wesley – Queen Sugar (OWN: Oprah Winfrey Network)

Outstanding Supporting Actor in a Drama Series
Alex R. Hibbert – The Chi (Showtime)
Cliff “Method Man” Smith – Power Book II: Ghost (Starz)
Daniel Ezra – All American (The CW)
Giancarlo Esposito – Godfather of Harlem (EPIX)
Joe Morton – Our Kind of People (FOX)

Outstanding Supporting Actress in a Drama Series
Alfre Woodard – SEE (Apple TV+)
Bianca Lawson – Queen Sugar (OWN: Oprah Winfrey Network)
Chandra Wilson – Grey’s Anatomy (ABC)
Mary J. Blige – Power Book II: Ghost (Starz)
Susan Kelechi Watson – This Is Us (NBC)

Outstanding Television Movie, Limited-Series or Dramatic Special
Colin in Black & White (Netflix)
Genius: Aretha (National Geographic)
Love Life (HBO Max)
Robin Roberts Presents: Mahalia (Lifetime)
The Underground Railroad (Amazon Studios)

Outstanding Actor in a Television Movie, Limited-Series or Dramatic Special
Anthony Mackie – Solos (Amazon Studios)
Jaden Michael – Colin in Black & White (Netflix)
Kevin Hart – True Story (Netflix)
Wesley Snipes – True Story (Netflix)
William Jackson Harper – Love Life (HBO Max)

Outstanding Actress in a Television Movie, Limited-Series or Dramatic Special
Betty Gabriel – Clickbait (Netflix)
Cynthia Erivo – Genius: Aretha (National Geographic)
Danielle Brooks – Robin Roberts Presents: Mahalia (Lifetime)
Jodie Turner-Smith – Anne Boleyn (AMC+)
Taraji P. Henson – Annie Live! (NBC)

Outstanding Supporting Actor in a Television Movie, Limited-Series or Dramatic Special
Courtney B. Vance – Genius: Aretha (National Geographic)
Keith David – Black as Night (Amazon Studios)
Tituss Burgess – Annie Live! (NBC)
Will Catlett – True Story (Netflix)
William Jackson Harper – The Underground Railroad (Amazon Studios)

Outstanding Supporting Actress in a Television Movie, Limited-Series or Dramatic Special
Anika Noni Rose – Maid (Netflix)
Natasha Rothwell – The White Lotus (HBO)
Pauletta Washington – Genius: Aretha (National Geographic)
Regina Hall – Nine Perfect Strangers (Hulu)
Sheila Atim – The Underground Railroad (Amazon Studios)

Outstanding News/Information (Series or Special)
Blood on Black Wall Street: The Legacy of the Tulsa Massacre (NBC)
NBC Nightly News With Lester Holt (NBC)
Soul of a Nation (ABC)
The Reidout (MSNBC)
Unsung (TV One)

Outstanding Talk Series
Desus & Mero (Showtime)
Hart to Heart (Peacock)
Red Table Talk (Facebook Watch)
Tamron Hall (Syndicated)
The Real (Syndicated)

Outstanding Reality Program, Reality Competition or Game Show (Series)
Celebrity Family Feud (ABC)
Iyanla: Fix My Life (OWN: Oprah Winfrey Network)
Sweet Life: Los Angeles (HBO Max)
The Voice (NBC)
Wild ‘n Out (VH1)

Outstanding Variety Show (Series or Special)
A Black Lady Sketch Show (HBO)
BET Awards 2021 (BET)
Dave Chappelle: The Closer (Netflix)
Savage X Fenty Show Vol. 3 (Amazon Studios)
The Daily Show With Trevor Noah (Comedy Central)

Outstanding Children’s Program
Ada Twist, Scientist (Netflix)
Family Reunion (Netflix)
Karma’s World (Netflix)
Raven’s Home (Disney Channel)
Waffles + Mochi (Netflix)

Outstanding Performance by a Youth (Series, Special, Television Movie or Limited-Series)
Alayah “Lay Lay” High – That Girl Lay Lay (Nickelodeon)
Celina Smith – Annie Live! (NBC)
Elisha ‘EJ’ Williams – The Wonder Years (ABC)
Eris Baker – This Is Us (NBC)
Miles Brown – Black-ish (ABC)

Outstanding Host in a Talk or News/Information (Series or Special) – Individual or Ensemble
Joy Reid – The Reidout (MSNBC)
Daniel “Desus Nice” Baker, Joel “The Kid Mero” Martinez – Desus & Mero (Showtime)
Garcelle Beauvais, Adrienne Houghton, Loni Love, Jeannie Mai Jenkins – The Real (Syndicated)
Jada Pinkett Smith, Adrienne Banfield-Norris, Willow Smith – Red Table Talk (Facebook Watch)
LeBron James – The Shop: Uninterrupted (HBO)

Outstanding Host in a Reality/Reality Competition, Game Show or Variety (Series or Special) – Individual or Ensemble
Alfonso Ribeiro – America’s Funniest Home Videos (ABC)
Amber Ruffin – The Amber Ruffin Show (Peacock)
Cedric the Entertainer – 73rd Annual Primetime Emmy Awards (CBS)
Iyanla Vanzant – Iyanla: Fix My Life (OWN: Oprah Winfrey Network)
Trevor Noah – The Daily Show with Trevor Noah (Comedy Central)

Outstanding Guest Performance
Alani “La La” Anthony – The Chi (Showtime)
Christina Elmore – Insecure (HBO)
Daniel Kaluuya – Saturday Night Live (NBC)
Erika Alexander – Run the World (Starz)
Maya Rudolph – Saturday Night Live (NBC)

Outstanding Animated Series
Big Mouth (Netflix)
Peanut Headz: Black History Toonz (Kweli TV)
Super Sema (YouTube Originals)
We the People (Netflix)
Yasuke (Netflix)

Outstanding Character Voice-Over Performance (Television)
Angela Bassett – Malika: The Lion Queen (FOX)
Billy Porter – Fairfax (Amazon Studios)
Chris “Ludacris” Bridges – Karma’s World (Netflix)
Cree Summer – Rugrats (Nickelodeon)
Keke Palmer – Big Mouth (Netflix)

Outstanding Short-Form Series – Comedy or Drama
Between the Scenes – The Daily Show (Comedy Central)
Dark Humor (Comedy Central / YouTube)
Della Mae (AspireTV)
The Disney Launchpad: Shorts Incubator (Disney+)
Two Sides: Unfaithful (Snapchat)

Outstanding Short-Form Series or Special – Reality/Nonfiction
Life by the Horns (Snapchat)
Memory Builds The Monument (Fifth Ward CRC)
Widen the Screen: 8:46 Films (BET)
Through Our Eyes: Shelter (HBO Max)
Lynching Postcards: Token of a Great Day (Paramount+)

Outstanding Breakthrough Creative (Television)
Angel Kristi Williams – Colin in Black & White (Netflix)
Cierra Glaude – Queen Sugar (OWN: Oprah Winfrey Network)
Deborah Riley Draper – The Legacy of Black Wall Street (OWN: Oprah Winfrey Network)
Halcyon Person – Karma’s World (Netflix)
Quyen Tran – Maid (Netflix)

RECORDING CATEGORIES

Outstanding New Artist
Cynthia Erivo – Ch. 1 Vs. 1 (Verve Records / UMG Recordings)
Jimmie Allen – Bettie James Gold Edition (BBR Music Group)
Saweetie – Best Friend feat. Doja Cat (ICY / Warner Records)
Tems – If Orange Was a Place (RCA Records / Since ’93)
Zoe Wees – Girls Like Us (Capitol Records)

Outstanding Male Artist
Anthony Hamilton – Love Is the New Black (My Music Box LLC / BMG)
Drake – Way 2 Sexy (Republic Records)
Givēon – Heartbreak Anniversary (Epic Records)
J. Cole – The Off-Season (Dreamville / Roc Nation)
Lil Nas X – Montero (Call Me by Your Name) (Columbia Records)

Outstanding Female Artist
H.E.R. – Back of My Mind (RCA Records / MBK Entertainment)
Ari Lennox – Pressure (Dreamville / Interscope Records)
Beyoncé – Be Alive (Columbia Records / Parkwood)
Chlöe – Have Mercy (Columbia Records / Parkwood)
Jazmine Sullivan – Heaux Tales (RCA Records)

Outstanding Gospel/Christian Album
Anthems & Glory – Todd Dulaney (MNRK Music Group)
Believe For It – CeCe Winans (Pure Springs Gospel / Fair Trade Services / Red Alliance Media)
Jonny x Mali: Live in L.A. – Jonathan McReynolds and Mali Music (Life Room Label LLC / K Approved Enterprises. Inc.)
Overcomer – Tamela Mann (Tillymann Music Group)
Power – Jason McGee & The Choir (My Block, Inc.)

Outstanding International Song
Essence – Wizkid feat. Tems and Justin Bieber (RCA Records / Starboy / Sony Music International)
Peru – Fireboy DML (YBNL Nation / Empire)
Somebody’s Son – Tiwa Savage feat. Brandy (Motown)
Touch It – KiDi (Lynx Entertainment / MadeInENY / Empire)
Understand – Omah Lay (The KeyQaad / Sire Records).

Leave A Reply

Your email address will not be published.