Access Banner

Fidelity Banner Advert

Netflix’s ‘Mank’ Leads 2021 Oscar Nominations (Full List)

0

Netflix’s ‘Mank’ Leads 2021 Oscar Nominations (Full List)Academy of Motion Picture Arts and Sciences (AMPAS) has on Monday released full nominations list for 2021 Oscars with Netflix leading the pack.

Indian actress, Priyanka Chopra Jonas, Indian actress, and US singer husband, Nick Jonas, announced the nominated entries for the award during a two-part live presentation.

Netflix, as expected, led the pack with 35 nominations. The service is still gunning for its first best-picture winner, and this year has two shots in “Mank” and “The Trial of the Chicago 7” — a movie Paramount Pictures sold off during the pandemic. Netflix led last year, too, with 24 nominations, but came away with just two wins.

Other streamers were in the mix. Amazon, in particular, was well represented with “Sound of Metal,” “Borat Subsequent Moviefilm” and “One Night in Miami” — leading to 12 nominations overall.

Both Apple TV+ (“Wolfwalkers,” “Greyhound”) and Disney+ (“Soul“) landed their first nominations. The film that tried to lead a box-office revival — Christopher Nolan’s “Tenet” — walked away with nominations for production design and visual effects.

Mank” topped nominations for the 93rd Academy Awards — delayed two months by the coronavirus pandemic — with 10 nominations, including including ‘Best Picture’,  ‘Best Director’ (David Fincher), ‘Best Actor’ (Gary Oldman) and ‘Best Supporting Actress’ (Amanda Seyfried) categories.

Also vying for the ‘Best Picture’ category are ‘The Father’, ‘Judas and the Black Messiah’, ‘Minari’, ‘Nomadland’, ‘Promising Young Woman’, ‘Sound of Metal’, and ‘The Trial of the Chicago 7’.

The rest were spread among a wide variety of contenders. The movies ‘The Father’, ‘Judas and the Black Messiah’, ‘Minari’, ‘Nomadland’, ‘Sound of Metal’ and ‘The Trial of the Chicago 7’ all got six nominations each.

Sadly, Nigeria’s ‘The Milkmaid’ had earlier lost out in the shortlist for the ‘International Feature Film’ (IFF) category ahead of nominations.

Read Also: Nigeria’s ‘The Milkmaid’ Loses Out On Oscar Win As Academy Releases Shortlist (Full List)

Meanwhile, history was made in the best director category where only five women have ever been nominated before. This year, both Chloé Zhoe (“Nomadland”) and Fennell got nods. “Never going to stop crying,” also nominated for best screenplay, Fennell said on Twitter.

Zhao, the first Asian woman nominated for best director, is the most nominated woman in a single year in Oscar history. She was also tipped for the film’s adapted screenplay, editing and as a producer in the best picture category.

The other directing nominees were Lee Isaac Chung for “Minari,” Fincher for “Mank” and Thomas Vinterberg for “Another Round.”

For performers, it’s the most diverse group of nominees ever — and a far cry from the all-white acting nods that triggered an outcry and a #OscarsSoWhite hashtag five years ago.

This year, nine of the 20 acting nominees are people of color, including a posthumous best-actor nomination for Chadwick Boseman (“Ma Rainey’s Black Bottom”), as well as nods for Riz Ahmed (“Sound of Metal”), Steven Yeun (“Minari”), Viola Davis (“Ma Rainey’s Black Bottom”) and Andra Day (“The People vs. Billie Holiday”) and supporting nominations for Daniel Kaluuya and Lakeith Stanfield (“Judas and the Black Messiah”), Leslie Odom Jr. (“One Night in Miami”) and Yuh-Jung Youn (“Minari”).

Read Also: Chadwick Boseman Earns Posthumous Oscar Nomination For Role In ‘Ma Rainey’s Black Bottom‘

Meanwhile, Davis, who won for her performance in 2016’s “Fences,” landed her fourth Oscar nomination, making her the most nominated Black actress ever.

Yeun is the first Asian American ever nominated for best actor. “Judas and the Black Messiah” is the first all-Black producing team — director Shaka King with producers Ryan Coogler and Charles D. King — nominated for best picture. Overall, a record 70 women were nominated for 76 Oscars, the academy said.

The other nominees for best actress are: Carey Mulligan, “Promising Young Woman”; Frances McDormand, “Nomadland”; Vanessa Kirby, “Pieces of a Woman.” The remaining nominee for best actor is Anthony Hopkins for the dementia drama “The Father.”

The award event will take place virtually at Los Angeles’ Union Station and the Dolby Theatre on April 25 after being pushed back from its original February 28 date due to the coronavirus pandemic.

See the full list of nominations below; 

Best Picture

“The Father” (Sony Pictures Classics)

“Judas and the Black Messiah” (Warner Bros.)

“Mank” (Netflix)

“Minari” (A24)

“Nomadland” (Searchlight Pictures)

“Promising Young Woman” (Focus Features)

“Sound of Metal” (Amazon Studios)

“The Trial of the Chicago 7” (Netflix)

Best Director

Thomas Vinterberg (“Another Round”)

David Fincher (“Mank”)

Lee Isaac Chung (“Minari”)

Chloé Zhao (“Nomadland”)

Emerald Fennell (“Promising Young Woman”)

Best Actor in a Leading Role

Riz Ahmed (“Sound of Metal”)

Chadwick Boseman (“Ma Rainey’s Black Bottom”)

Anthony Hopkins (“The Father”)

Gary Oldman (“Mank”)

Steven Yeun (“Minari”)

Best Actress in a Leading Role

Viola Davis (“Ma Rainey’s Black Bottom”)

Andra Day (“The United States v. Billie Holiday”)

Vanessa Kirby (“Pieces of a Woman”)

Frances McDormand (“Nomadland”)

Carey Mulligan (“Promising Young Woman”)

Best Actor in a Supporting Role

Sacha Baron Cohen (“The Trial of the Chicago 7”)

Daniel Kaluuya (“Judas and the Black Messiah”)

Leslie Odom Jr. (“One Night in Miami”)

Paul Raci (“Sound of Metal”)

Lakeith Stanfield (“Judas and the Black Messiah”)

Best Actress in a Supporting Role

Maria Bakalova (‘Borat Subsequent Moviefilm”)

Glenn Close (“Hillbilly Elegy”)

Olivia Colman (“The Father”)

Amanda Seyfried (“Mank”)

Yuh-jung Youn (“Minari”)

Best Animated Feature Film

“Onward” (Pixar)

“Over the Moon” (Netflix)

“A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon” (Netflix)

“Soul” (Pixar)

“Wolfwalkers” (Apple TV Plus/GKIDS)

Best Adapted Screenplay

“Borat Subsequent Moviefilm.” Screenplay by Sacha Baron Cohen, Anthony Hines, Dan Swimer, Peter Baynham, Erica Rivinoja, Dan Mazer, Jena Friedman, Lee Kern; Story by Sacha Baron Cohen, Anthony Hines, Dan Swimer, Nina Pedrad

“The Father,” Christopher Hampton and Florian Zeller

“Nomadland,” Chloé Zhao

“One Night in Miami,” Kemp Powers

“The White Tiger,” Ramin Bahrani

Best Original Screenplay

“Judas and the Black Messiah.” Screenplay by Will Berson, Shaka King; Story by Will Berson, Shaka King, Kenny Lucas, Keith Lucas

“Minari,” Lee Isaac Chung

“Promising Young Woman,” Emerald Fennell

“Sound of Metal.” Screenplay by Darius Marder, Abraham Marder; Story by Darius Marder, Derek Cianfrance

“The Trial of the Chicago 7,” Aaron Sorkin

Best Original Song

“Fight for You,” (“Judas and the Black Messiah”). Music by H.E.R. and Dernst Emile II; Lyric by H.E.R. and Tiara Thomas

“Hear My Voice,” (“The Trial of the Chicago 7”). Music by Daniel Pemberton; Lyric by Daniel Pemberton and Celeste Waite

“Húsavík,” (“Eurovision Song Contest”). Music and Lyric by Savan Kotecha, Fat Max Gsus and Rickard Göransson

“Io Si (Seen),” (“The Life Ahead”). Music by Diane Warren; Lyric by Diane Warren and Laura Pausini

“Speak Now,” (“One Night in Miami”). Music and Lyric by Leslie Odom, Jr. and Sam Ashworth

Best Original Score

“Da 5 Bloods,” Terence Blanchard

“Mank,” Trent Reznor, Atticus Ross

“Minari,” Emile Mosseri

“News of the World,” James Newton Howard

“Soul,” Trent Reznor, Atticus Ross, Jon Batiste

Best Sound

“Greyhound,” Warren Shaw, Michael Minkler, Beau Borders and David Wyman

“Mank,” Ren Klyce, Jeremy Molod, David Parker, Nathan Nance and Drew Kunin

“News of the World,” Oliver Tarney, Mike Prestwood Smith, William Miller and John Pritchett

“Soul,” Ren Klyce, Coya Elliott and David Parker

“Sound of Metal,” Nicolas Becker, Jaime Baksht, Michelle Couttolenc, Carlos Cortés and Phillip Bladh

Best Costume Design

“Emma,” Alexandra Byrne

“Mank,” Trish Summerville

“Ma Rainey’s Black Bottom,” Ann Roth

“Mulan,” Bina Daigeler

“Pinocchio,” Massimo Cantini Parrini

Best Animated Short Film

“Burrow” (Disney Plus/Pixar)

“Genius Loci” (Kazak Productions)

“If Anything Happens I Love You” (Netflix)

“Opera” (Beasts and Natives Alike)

“Yes-People” (CAOZ hf. Hólamói)

Best Live-Action Short Film

“Feeling Through”

“The Letter Room”

“The Present”

“Two Distant Strangers”

“White Eye”

Best Cinematography

“Judas and the Black Messiah,” Sean Bobbitt

“Mank,” Erik Messerschmidt

“News of the World,” Dariusz Wolski

“Nomadland,” Joshua James Richards

“The Trial of the Chicago 7,” Phedon Papamichael

Best Documentary Feature

“Collective” (Magnolia Pictures and Participant)

“Crip Camp” (Netflix)

“The Mole Agent” (Gravitas Ventures)

“My Octopus Teacher” (Netflix)

“Time” (Amazon Studios)

Best Documentary Short Subject

“Colette” (Time Travel Unlimited)

“A Concerto Is a Conversation” (Breakwater Studios)

“Do Not Split” (Field of Vision)

“Hunger Ward” (MTV Documentary Films)

“A Love Song for Latasha” (Netflix)

Best Film Editing

“The Father,” Yorgos Lamprinos

“Nomadland,” Chloé Zhao

“Promising Young Woman,” Frédéric Thoraval

“Sound of Metal,” Mikkel E.G. Nielsen

“The Trial of the Chicago 7,” Alan Baumgarten

Best International Feature Film

“Another Round” (Denmark)

“Better Days” (Hong Kong)

“Collective” (Romania)

“The Man Who Sold His Skin” (Tunisia)

“Quo Vadis, Aida?”(Bosnia and Herzegovina)

Best Makeup and Hairstyling

“Emma,” Marese Langan, Laura Allen, Claudia Stolze

“Hillbilly Elegy,” Eryn Krueger Mekash, Patricia Dehaney, Matthew Mungle

“Ma Rainey’s Black Bottom,” Sergio Lopez-Rivera, Mia Neal, Jamika Wilson

“Mank,” Kimberley Spiteri, Gigi Williams, Colleen LaBaff

“Pinocchio,” Mark Coulier, Dalia Colli, Francesco Pegoretti

Best Production Design

“The Father.” Production Design: Peter Francis; Set Decoration: Cathy Featherstone

“Ma Rainey’s Black Bottom.” Production Design: Mark Ricker; Set Decoration: Karen O’Hara and Diana Stoughton

“Mank.” Production Design: Donald Graham Burt; Set Decoration: Jan Pascale

“News of the World.” Production Design: David Crank; Set Decoration: Elizabeth Keenan

“Tenet.” Production Design: Nathan Crowley; Set Decoration: Kathy Lucas

Best Visual Effects

“Love and Monsters,” Matt Sloan, Genevieve Camilleri, Matt Everitt and Brian Cox

“The Midnight Sky,” Matthew Kasmir, Christopher Lawrence, Max Solomon and David Watkins

“Mulan,” Sean Faden, Anders Langlands, Seth Maury and Steve Ingram

“The One and Only Ivan,” Nick Davis, Greg Fisher, Ben Jones and Santiago Colomo Martinez

“Tenet,” Andrew Jackson, David Lee, Andrew Lockley and Scott Fisher

 

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.